💸   Kampotský pepř za 99 Kč|  Jedinečné skandinávské mlýnky|🚚  Zdarma do Zásilkovny od 1 500 Kč

  Jedinečné skandinávské mlýnky

Podobně jako je tomu u nás, dávají i Kambodžané oslavám Nového roku náležitou pozornost. Tento svátek, který se po vzoru například Indie nebo Thajska orientuje slunečním kalendářem, oslavuje nejenom začátek, ale i konec; končí totiž náročné období sklizně a farmáři si mohou na chvíli oddechnout. Silvestr s ohňostroji ale čekejte až na samotném konci - předtím je totiž potřeba udělat spoustu důležitých obřadů!

1. den (Moha Sangkran): Příchod andělů a nových lásek

Khmerové věří, že v první den oslav Nového roku přichází Noví andělé, aby se starali o tento svět. Vyzdobí pro ně své domy, provedou generální úklid a připraví nápoje a ovoce, aby se tohoto světa - a hlavně do jejich domácností - andělé náležitě zamilovali. Každý spokojený anděl totiž v domě zůstane po celý rok a stará se o celou rodinu.

V tento den se také chodí do chrámu pro požehnání, hrají se tradiční hry a někteří mladí Kambodžané vítají tento den jako příhodný okamžik k seznámení. V několika posledních desetiletích totiž v Kambodži “randění”, jak ho známe my, neexistovalo, a tak je tento svátek plný společného potkávání se na ulici velmi příhodným okamžikem udělat první krok a seznámit se s výjimečným partnerem.

2. den (Wanabot): Darování

Jak praví jedno staré indické přísloví “Cokoliv stojí za to mít, o to stojí za to se také rozdělit” - a toto Khmerové moc dobře vědí. V tento den obětují dary svým rodičům, prarodičům a starším lidem. Jedná se o hmotné dary, ale i peníze či oblečení pro chudé lidi. Navečer se všichni sejdou v chrámech, staví hory s písku a prosí mnichy o požehnání štěstí a míru.

3. den (Leung Sakk): Do nového roku řádně čistí a osvěžení

Tento den bychom pojmenovali jako náš Silvestr - jedná se o ten den, kdy se z roku 2021 stane rok 2022. Hned ráno vyráží Khmerové do chrámu, aby vykonali obřad hory z písku a nechali se požehnat. Na řadu přichází také radostný svátek Srang Preah, kde se všichni osprchují. Ale nebojte, neznamená to žádné hromadné oslavy v kambodžských koupelnách, ale o rituální očištění. Vodou se polévají a koupou buddhistické sochy, mniši, starší lidé, rodiče i prarodiče, aby se jim lidé omluvili a zavděčili. A zároveň tak trochu proto, aby se mladí náležitě pobavili.


Khmerský Nový rok je pro Kambodžany velkým tradičním svátkem plným barev a radosti. Užijete si jej i vy jako návštěvníci, pokud se zrovna v té době budete v Kambodži nacházet. V té době doporučujeme navštívit chrám Angkor Vat, kde můžete i vy dostat požehnání od mnichů, což může být nezapomenutelným suvenýrem po celý rok. Nebo se zastavte na jihu země, v Kampotu, pro ten nejlepší pepř na světě. 

Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Kampotskypepr.cz

Osobní vzkaz
Již při prvním nákupu jsem měl moc fajn pocit z osobního přístupu obchodu. Zboží bylo velmi kvalitní, kvalitně a vkusně zabaleno a osobní vzkaz od Janičky, která zboží balila vše vyladil k dokonalosti. Totéž u dalšího nákupu. Velmi doporučuji!

Miroslav

Neuvěřitelně rychle dodáno
Velmi rychlé jednání a dodání. Poděkování napsané na krabici bylo krásné. Opravdu osobní. Nemám co bych chtěla vytknout. Vše neuvěřitelně rychle dodáno. Člověk má pocit, že jim záleží na lidech. Děkuji

Dejna

Jiný pepř nepoužívám
Na tenhle obchod si nikdo nemůže ztěžovat. Vše je v pořádku. Již žádný jiný pepř nepoužívám a kdo ho zkusí, jiný už nechce, jsem moc ráda, že jsem vás objevila!!

Hana
Delivery methods
payments