🚚  Doprava ZDARMA do Zásilkovny už jen do dnešní půlnoci!

Sůl a pepř jsou základem každé kuchyně, nalezli bychom je v každé restauraci a pro jistotu je máme i na každém jídelním stolu. Proč si srdce Evropanů, ale i obyvatel severoamerického kontinentu získaly právě tyto dvě suroviny? A v čem si tak moc rozumí?

Důvodem, proč si sůl s pepřem vydobyly pevné místo na našich stolech, je jejich um zvýraznit chuť podávaného pokrmu. Zatímco sůl dokáže zvýraznit chuť především bílkovin, pepř naopak dodá své charakteristické aroma tam, kde jinak chybí.

Jen brambory, nic víc

Musíme si uvědomit, že v minulosti to byl často jediný způsob, jak jídlu dodat alespoň nějaké emoce. Ne vždy měli naši předci k dispozici tolik surovin a tolik možností, jak je zajímavě ochutit. Často tou hlavní surovinou, kterou měli na talíři, byly jen brambory a zelenina. Maso bylo vzácností, stejně jako exotičtější koření. Proto byl pepř a sůl tím nejlepším způsobem, jak si ochutit samotné brambory či kořenovou zeleninu.

Zajímavostí je, že pokud se podíváme do jiných koutů světa, pepř a sůl zde tak výraznou roli nehraje. V Asii jejich místo zastupuje rybí omáčka či drcená červená paprika. V Mexiku to je limetka, salsa a koriandr, a v Etiopii je to například awaze pasta, jejímž základem je chilli.

Vzácnost

Nemysleme si však, že by byly sůl a pepř dostupným dochucovadlem v každé krčmě již ve středověku. Tehdy byla dostupná spíše sůl, která ovšem nesloužila k dochucování, ale především se využívala pro své konzervační vlastnosti. Ve velkém se nasolovalo například maso a ryby, díky čemuž byly tyto suroviny schopné vydržet i dlouhé cesty přes oceány.

Právě z dálek nakonec začali námořníci dovážet i pepř, který byl však původně komoditou pro vyvolené. Jeho masovější rozšíření nastalo až v 18. a především 19. století, kdy se také na stolech začíná objevovat kombinace pepře a soli stále častěji.

Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Kampotskypepr.cz

"Objednávala jsem už dvakrát, vše bylo doručeno v pořádku, s milým osobním vzkazem uvnitř krabice. Objednané mlýnky ( české ručně vyráběné z masivního jasanu ) jsou nádherné, perfektně melou. Pepře nádherně voní a skvěle chutnají. Prostě to nemá chybu."

Cibébka

"Dobrý den. Již máme doma druhou zásilku a naši spokojenost nelze vyjádřit jedním slovem. Jsme velmi spokojeni. K ještě většímu potěšení z Vašich produktů přispěla i reportáž v Objektivu na ČT1. Pokud nám dovolí opět cestovat, už víme, kam chceme ... :-) Ať se Vám daří!"

Romana

"Na tenhle obchod si nikdo nemůže ztěžovat. Vše je v pořádku. Již žádný jiný pepř nepoužívám a kdo ho zkusí, jiný už nechce, jsem moc ráda, že jsem vás objevila!!"

Hana

UŽ VÁM NIC NEUTEČE

Chcete vědět, jak se pěstuje nejlepší pepř světa a zdarma získat naši brožuru Příběh pepře?
Rádi byste jako první věděli o akčních novinkách? Přihlaste u nás svoji emailovou adresu! A žádná kulička už vám neuteče.

Delivery methods
payments