🔥  Letní akce 1+1 na černý Kampotský pepř - platí jen do konce srpna!|🚚  Doprava ZDARMA s využitím Zásilkovny nad 500 Kč!|⏱  Produkty bez gravírování odesíláme do druhého dne

Sepsal náš „woodman“ Jirka

To máte tak, člověk zasadí strom a ten strom po několika desítkách let jiný člověk pokácí. Zpravidla tomu bývá po 80-110 letech. Celá ta léta nabírá strom sílu, vkládá sílu do svého kmene, do svého jádra i běli. Nejvíce však sílí v místech nad kořeny a v místech poškození. Do těchto míst „tlačí“ všechnu sílu země. A tady, tady se rodí ty nejkrásnější, neobvyklé kresby dřeva a z nich ty nejkrásnější mlýnky.  To je dřevo, které používám k výrobě. Pak už stačí jen jedny ruce a trocha štěstí. Ruce, které uříznou a slepí dva kusy dřeva k sobě, upnou špalík do soustruhu a za pomoci jeho rotačního pohybu a dláta v rukou soustružníka opracují dřevo v ten správný tvar. Soustruh, pomocník používaný už v době slávy Egypta točí dřevem v jednom směru otáčení a po přiložení dláta, kterému soustružníci říkají „struh“ se rozezní drnčením a začínají odlétávat drobné stružinky dřeva. Za pomoci tzv. hladícího struhu se dá opracováním dosáhnout naprosto hladkého povrchu. 

No a jak je to s tím štěstím? To je jednoduché, soustružení je činnost, která neodpouští chyby. Stačí malá chyba v podobě nevhodně natočeného ostří vůči dřevu, chvilky nepozornosti a hned vás to potrestá v podobě znehodnoceného dřeva či drobného úrazu nebo i velkého kopnutí…přeci jenom válce o průměru mlýnků se točí rychlostí až 2500 ot. za minutu a ostré soustružnické dláto vedou ruce člověka…… 

Mlýnky vznikající v mé dílně jsou výhradně ruční prací. Výroba mlýnku trvá zpravidla hodinu, někdy dvě a není výjimkou, že i déle. Záleží na tvaru, výšce a druhu použitého materiálu. Povětšinou vím odkud dřevo pochází, v mnoha případech si sám v zimním období svážím dřevo z lesa na pilu a nechávám sušit v hráních několik let a následně dosušuji. 

Jednou z příjemných činností při výrobě mlýnků je jejich finální povrchová úprava. Používám oleje, případně směsi olejů a vosků s atestem pro přímý styk s potravinami. Oleje dřevo krásně probarví a ochrání před vnikáním vody. Pravidelným ošetřováním v podobě jednoduchého potření dřeva olejem a následného odstranění nevsáklého oleje hadříkem bude váš mlýnek opět jako nový.  

A co srdce mlýnku? No to je přeci mlecí mechanismus. Pro mletí pepře může být z legované oceli nebo ještě lépe z keramiky. Tvrdost keramiky předčí ocel, nepřenáší žádné vůně a opotřebení je v řádu desítek let. Společnost CrushGrind® poskytuje na keramickou část mechaniky mlýnku záruku v trvání 25 let. Je to moc nebo málo? Těžko říct, každopádně mlýnky vyrábím poctivě, precizně, s vědomím, že vám zůstanou dlouhá léta…

Váš „woodman“ Jirka

Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Kampotskypepr.cz

"Objednávala jsem už dvakrát, vše bylo doručeno v pořádku, s milým osobním vzkazem uvnitř krabice. Objednané mlýnky ( české ručně vyráběné z masivního jasanu ) jsou nádherné, perfektně melou. Pepře nádherně voní a skvěle chutnají. Prostě to nemá chybu."

Cibébka

"Dobrý den. Již máme doma druhou zásilku a naši spokojenost nelze vyjádřit jedním slovem. Jsme velmi spokojeni. K ještě většímu potěšení z Vašich produktů přispěla i reportáž v Objektivu na ČT1. Pokud nám dovolí opět cestovat, už víme, kam chceme ... :-) Ať se Vám daří!"

Romana

"Na tenhle obchod si nikdo nemůže ztěžovat. Vše je v pořádku. Již žádný jiný pepř nepoužívám a kdo ho zkusí, jiný už nechce, jsem moc ráda, že jsem vás objevila!!"

Hana

UŽ VÁM NIC NEUTEČE

Chcete vědět, jak se pěstuje nejlepší pepř světa a zdarma získat naši brožuru Příběh pepře?
Rádi byste jako první věděli o akčních novinkách? Přihlaste u nás svoji emailovou adresu! A žádná kulička už vám neuteče.

Delivery methods
payments